Dom Spotkań z Historią zaprasza na 75. "Opowieści z Kresów" Tomasza Kuby Kozłowskiego Zaleszczyki, Zaleszczyki... Miasto słońca i winnic 21 sierpnia 2013, środa, godz. 12.00 i 18.00, ul. Karowa 20

75. spotkanie z cyklu "Opowieści z Kresów" Tomasz Kuba Kozłowski poświęci Zaleszczykom – jednemu z najmodniejszych letnisk II Rzeczypospolitej nazywanych często „polskim Meranem”. Leżące w zakolu Dniestru, na granicy z Rumunią, dzięki swemu wyjątkowemu klimatowi przyciągały w latach 30. tłumy letników. W programie prezentacji m. in. opowieść o urządzonych z rozmachem naddniestrzańskich plażach i modnych pensjonatach, zaleszczyckich winnicach i organizowanym we wrześniu święcie „Winobrania”, rezydencji Brunickich i Turnauów, ostatnich wakacjach Piłsudskiego na Kresach i „zaleszczyckiej szosie”, która w okresie PRL stała się propagandowym synonimem wrześniowej ucieczki elit. Dodatkową atrakcją spotkania będzie pokaz oryginalnego reportażu PAT ze święta winobrania w Zaleszczykach w drugiej połowie lat 30.

Dom Spotkań z Historią, Warszawska Inicjatywa Kresowa, 00-324 Warszawa, ul. Karowa 20, tel. 22 255 05 50, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Facebook: profil "Świat Kresów"


Czytaj również KSI

 

 

 

 

 

 

 

Kresowy Serwis Informacyjną jest gazetą tworzoną przez Kresowian.Ty też możesz dołączyć do zespołu redakcyjnego.

Miejsca rzezi na Wołyniu

Gościmy

Odwiedza nas 535 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
3241600