Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz uważa sprawiedliwym ukaranie emerytki Haliny Szwydkoj za to, iż na uroczystościach obchodów 20-lecia niepodległości Ukrainy odcięła wstążkę na wieńcu, złożonym przez prezydenta obok pomnika wieszcza Tarasa Szewczenkę. Szwydka odcięła nożycami wstążkę świadomie, bo uważa, iż obecny prezydent nie jest godzien składać wieńce przy pomniku poety Szewczenki. Janukowycz w wywiadzie dla dziennika „Komersant Ukraina” zaznaczył, iż prawidłowo, że emerytkę skazano przez sąd na 10 dni więzienia, bo zasłużyła na to.

Jakie ona miała prawo? Przecież to symbol państwowy, który jest broniony przez prawo – stwierdził Janukowycz (czyżby wstążka na wieńcu od Janukowycz jest symbolem państwowym Ukrainy? – ETL). Zdaniem prezydenta za potyczki opozycji z milicją 24 sierpnia podczas obchodów święta niepodległości ukraińskiej ponoszą odpowiedzialność dwie strony - tak milicja, jak i opozycja. Za to, iż doszło podczas święta do bijatyki, muszą być ukarani winni z dwoch stron – uważa Janukowycz. Grupa ekstremistów nie powinna była zepsuć świętowania, ale milicja też działała wg. starych metod.

Winni za potyczkę władzy z opozycją będą ukarani wg. paragrafu 296 części III kryminalnego kodeksu Ukrainy – chuligaństwo. Kara za to wynosi od 2 do 5 lat pozbawienia woli.

Wśród skazanych może być Oleksandr Turczynow – wiceprzewodniczący opozycyjnej Partii „Bat’kiwszczyna” Julii Tymoszenki.

Wyrok w sprawie b. premier Ukrainy i lider opozycji Tymoszenkę może być ogłoszony przez sąd w piątek 9 września.

Mimo protestów decydentów krajów demokratycznych, iż proces kryminalny Tymoszenki jest w istocie swojej procesem politycznym, skierowanym przeciwko lider opozycji ukraińskiej, prezydent Janukowycz i jego oligarchiczne otoczenie bagatelizują te protesty i robią swoje, łamiąc wszystkie zasady demokracji na oczach całej Europy.

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp2.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud6.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 438 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
7765056