Ukraina stanowczo występuje przeciwko wszelkiej presji w procesie negocjacji, dotyczących zmiany ceny na gaz rosyjski – oświadczył 3 września na szczycie WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw byłego ZSRS) w Duszanbe (Tadżykistan) prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Wg. informacji „Interfax-Ukraina” prezydent na szczycie WNP zaznaczył, iż wszelka presja w tej kwestii jest dla Ukrainy uwłaczająca i Janukowycz nie zezwoli, aby z Ukrainą z takiej pozycji rozmawiano. Podczas negocjacji wszystko może się zdarzyć ale, gdy chodzi o media, to informacja dla nich powinna mieć pewne granicy – stwierdził prezydent Janukowycz. Rosja najpierw doprowadziła Ukrainę w sferze energetycznej do martwego kątu, a potem zaczęła dyktować wyłącznie własną wolę. Taka polityka uwłacza nie tylko Janukowyczowi osobiście ale i całemu państwu ukraińskiemu i prezydent położy takiej polityce presji kres.

Jednak Janukowycz stwierdził w Duszanbe, iż negocjacje gazowe Ukrainy z Rosją będą kontynuowane, nie bacząc na propozycje strony rosyjskiej o możliwości zniżki ceny na gaz pod warunkiem zjednoczenie dostawcy surowca „Naftogaza Ukrainy” z rosyjskim monopolistą „Gazpromem”. Taka propozycja Rosji nie jest nowa. Ale we wspólnych negocjacjach trzeba szukać drogi wygodnej dla dwoch stron, a nie tylko dla jednej – jak to wygląda teraz – skonkludował na szczycie WNP w Duszanbe ukraiński prezydent Janukowycz.

Rosja w odpowiedzi na ostre oświadczenie Janukowycza w kwestii ceny na gaz – grozi Ukrainie, iż niebawem przekaże całą sprawę do Trybunału w Sztokcholmie.

Czy dojdzie znowu do ukraińsko-rosyjskiej wojny gazowej na razie trudno powiedzieć, ale prawie za każdym razem na końcu roku dochodzi do zaostrzenia relacji Ukrainy z Rosją w kwestii dostaw i ceny na gaz rosyjski, co odbija się echem po całej Europie.

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp9.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud15.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 450 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
7765039